Jahodové dortíčky

A je to tady! Jedno z mých poprvé... ono jich sice ještě bude, ale tentokrát je fakt významné - poprvé pracuji se zrcadlovou polevou. Výsledek je famózní. Překvapivě to není nějak extra pracné, ani složité, jen se musí počítat, že vzniknou prodlevy s odležením. Zkuste to! Stojí to za to.

  • Příprava : 02h 00min
  • Vaření/pečení : 15 minut
  • Obtížnost : střední

Suroviny

  • Na piškot:
  • vejce - 2 ks
  • hladká (špaldová) mouka - 40 g
  • cukr moučka - 40 g
  • Na želé:
  • jahodové pyré - 80 g
  • želatina - 1 plátek
  • cukr krupice - 1 lžička (lze vynechat)
  • Na krém:
  • želatina - 3 plátky
  • jahodové pyré - 125 g
  • mascarpone - 1/2 kelímku (100-125 g)
  • smetana ke šlehání 33% - 200 ml
  • vanilkový extrakt
  • Na zrcadlovou polevu:
  • prášková želatina - 10 g
  • voda (k nabobtnání želatiny) - 60 ml
  • bílá čokoláda - 175 g
  • kondenzované mléko (Salko) - 100 g
  • voda - 100 ml
  • cukr krupice - 150 g

Postup přípravy

Do čeho můžeme dortíčky připravit? Základním vybavením jsou silikonové formičky. Z uvedeného množství připravíme 10 kusů o objemu cca 50-60 ml. Můžete si koupit speciální formy na tento druh moučníku v podobě válečků, polokoulí, srdíček atd. a nebo si vystačíte s klasickými silikonovými formičkami na muffiny - jako já v tomto případě.

Celou přípravu začneme upečením piškotových podložek pod dortíčky. Já je mám ve tvaru srdíček, pokud používáte klasické kulaté formičky na muffiny, pak budete vykrajovat kolečka o průměru o chloupek menším, než je horní průměr formičky. Na pečení si připravte zapékací misku o takové velikosti, aby vám tam 10 formiček vyšlo tak akorát vyskládat. Vyložte ji pečícím papírem, troubu předehřejte na 170 oC.

Vejce vyšlehejte s cukrem do husté pěny, bude to trvat pár minut. Pak přidejte po lžících mouku. Těsto stejnoměrně rozetřete na papír do připraveného pekáčku. Pečte do světlounka a hned po vytažení přikryjte látkovou utěrkou, aby těsto zůstalo měkké, vláčné a neztvrdlo během chládnutí. Jakmile těsto vystydne, vezmeme si k ruce kulatou vykrajovačku, případně skleničku o +/- stejném (raději o chlup menším) průměru, než má horní okraj muffinové formičky. A z chladného těsta vykrájíme 10 piškotků.

Dále se pustíme do přípravy želé, klidně než nám zchládne těsto. Do kastrůlku dáme plátek želatiny, přidáme k němu 2-3 lžíce vody a necháme ho pár minut bobtnat. Poté kastrůlek lehce zahřejeme a mícháme dokud se zcela nerozpustí. Přidáme jahodové pyré, lžičku cukru a důkladně promícháme. Připravíme si silikonovou formičku s malými okýnky, například na čokoládové pralinky. Deset žlábků naplníme hotovým pyré a uložíme do mrazáku alespoň na hodinku.

Jakmile máme želé +/- tuhé - tj. zkusíme vyloupnout ze silikonové formy a ono to jde, aniž by se želé významně poškodilo, můžeme se vrhnout na přípravu krému. Začínáme stejně - do kastrůlku dáme 4 lžíce vody, přidáme 3 plátky želatiny a necháme pár minut bobtnat. Mezi tím si v menší misce vyšleháme šlehačku do polotuha a ve větší misce vyšleháme z mascarpone, jahodového pyré a vanilky řidší krém. Nabobtnanou želatinu zahřejeme, mícháme dokud se nerozpustí. Přidáme lžíci jahodového krému, rozmícháme a celý obsah kastrůlku zašleháme do jahodové části krému. Nakonec zašleháme do jahodového krému i šlehačku, dokud krém nezhoustne a není krásně nadýchaný.

Krémem naplníme trezírovací (zdobící) sáček (ten můžeme nahradit i pevným igelitovým sáčkem s ustřiženým růžkem). Formičky na muffiny si rozložíme třeba na prkýnko a pomocí sáčku hravě naplníme krémem - vyjde nám akorát na 10 formiček. Do středu každé formičky zamáčkneme želé, tak aby bylo celé ponořené, ale ne utopené, abychom ho stále viděli. Nakonec každou formičku zaklopíme piškotem, i ten do krému lehce zamáčkneme.

Naplněné muffinky dáme alespoň na 6 hodin do mrazáku, ideálně přes noc.

A máme druhý den, takže se pustíme rovnou do přípravy zrcadlové polevy. Do kastrůlku nalijeme vodu, kondenzované mléko a cukr. Dovolím si zdůraznit, že všechny poměry ingrediencí musí zůstat zachovány, aby výsledek dopadl tak, jak má. Ano, máte pravdu, je to samý cukr, ale v náplni naopak žádný není a polevy na každém kousku bude jen tenká vrstva, takže si dovolte lehce zahřešit 😉 Tak tedy zpět ke kastrůlku - vezměte do ruky lžíci, obsah za častého míchání zahřejte do varu a vařte, dokud se všechen cukr nerozpustí. Poté dejte stranou. V malé misce odměřte 60 ml vody a také odvažte želatinu. Želatinou jakoby cukrujte povrch vody, aby do vody dopadala po jednotlivých granulkách a rovnoměrně nasákla vodu. Nechte ji cca 2 minutky bobtnat.

Mezi tím si můžete do další misky nalámat bílou čokoládu. Nabobtnalou želatinu překlopte do horké cukrové směsi v kastrůlku a metličkou pořádně, superpořádně promíchejte. Cílem je rozmíchat a rozpustit veškerou želatinu. Namočením lžíce a následnou kontrolou její plochy krásně zkontrolujete, zda jsou ještě ve směsi nerozpuštěné krystalky želatiny. Mělo by jich být co možná nejméně.

K ruce si vezmeme jemné sítečko a přes něj přelijeme teplou želatinovou směs do misky s čokoládou. Teď máme 2 minutky na úklid nádobí, mezi tím čokoláda povolí. Tu následně řádně promícháme metličkou, abychom získali homogenní směs. Do směsi strčte teploměr, často míchejte a čekejte, až dosáhne teploty 30 oC. Pokud teploměr nemáte, řiďte se odhadem, ale obrňte se trpělivostí, nespěchejte. Příliš teplá směs na povrchu dortíčků neulpí, ale steče. V závislosti na okolní teplotě můžete počítat, že proces chladnutí bude trvat cca 45 minut. Směs často promíchávejte, aby se neudělal škraloup a chladla stejnoměrně.

Pokud se chystáte zrcadlovou polevu barvit, obarvěte ji až na samém konci chladnutí. Já používám gelové barvičky, stačí malinké množství, abychom dosáhli příjemného odstínu.

Jakmile má směs teplotu 30 oC, nachystáme si mřížku (například z trouby), pod ni pečící papír a pod něj pečící plech. Z mrazáku vyndáme muffinky, svlečeme je ze silikonové formičky a položíme piškotem dolů na připravenou mřížku. Do ruky si vezmeme lžíci a misku s polevou a jdeme na to. Poléváme nejprve střed dortíku a poté kraje tak, abychom pokryly veškerou plochu. Přebytečná poleva nám stéká skrz mřížku na čistý papír. Takto postupujeme, až máme polité všechny dortíčky.

Následujících cca 20 minut na dortíčky nijak nesaháme, nemanipulujeme s nimi. Poklidíme si kuchyň, uděláme kafíčku a čekáme. Jakmile je poleva zatuhlá (nijak to nezjišťujeme, prostě mi věřte, je zatuhlá), vezmeme do ruky široký nůž nebo podběrák na dorty a párátko. Dále si připravíme servírovací podnos, na který chceme dortíčky umístit. Můžeme použít i jednotlivé malé talířky, podložky, já použila rozložené papírové muffinové košíčky. Dortíčky přemisťujeme tak, že shora v místě, kde je budeme zdobit zapíchneme párátko, zespoda podebereme nožem/podběrákem a takto "napíchnutý" dortík přeneseme. párátko vyjmeme a vzniklou dírku následně zamaskujeme zdobením.

Nazdobené dortíky uložíme na cca 3 hodiny do lednice. Během této doby zrcadlová poleva dozraje a zmrzlé dortíky povolí, aby se daly konzumovat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *